Gdzie kupić kartę Oyster?

Jest kilka możliwości zakupu karty Oyster. Ja opiszę swoje doświadczenie.

Przyleciałam na London Luton bez Oyster (kartę tę można kupić przez internet, ale wtedy strona nie działała i po prostu nie mogłam jej zamówić).
Na lotnisku, po drodze do wyjścia znajduje się sklep, który sprzedaje Oyster. Stwierdziłam, że skorzystam z okazji, bo nie miałam pojęcia, gdzie później mogłabym kupić Oyster. Na lotnisku była możliwość tylko kupienia karty Oyster Visitor (karta top-up, na którą wpłacasz minimalnie 5 funtów i pieniądze pobierane są z tej karty po każdym przejeździe (można być na minusie, ale nie otworzą się przed Tobą drzwi do metra; musisz mieć minimalnie ok 2,50 funta). Visitor kosztowała mnie 14 funtów, z czego na koncie tej karty miałam 10 funtów (czyli płacisz 4 funty za plasticzek, a za resztę możesz podróżować metrem w Londynie).
Jak otrzymałam kartę studencką, zamówiłam kartę Oyster ze zniżką 30% (tu kupisz Oyster student discount). Polecam zamówić od razu TravelCard. Dobrze nie pamiętam, ale sama Oyster Student kosztowała ok 20 funtów.

OYSTER STUDENT TO NIE BILET, TO TYLKO KARTA, KTÓRA UPOWAŻNIA CIĘ DO ZNIŻKI. Bilet to Travelcard. Travelcard można kupić, na jakie strefy chcesz, na dzień, tydzień lub miesiąc. Przykład, ja kupuję Travelcard na miesiąc, strefy 1-2, a autobusem możesz jeździć po całym Londynie, używając tego biletu (bilet zostaje nabity na karte Oyster Student). Jeśli mieszkasz w strefie 2,3,4... nie polecam kupowania na dalsze strefy, ponieważ nigdy się do nich metrem nie wybierzesz.

Travelcard i Oyster można kupić online na stronie m tfl.gov.uk lub można na tej samej stronie znaleźć mapę, pokazującą najbliższe miejsca zakupu Oyster (mapa sklepów z możliwością kupienia Oyster).

Wbrew pozorom karta Oyster jest do kupienia właściwie w każdym miejscu, a najczęściej i miejcowych sklepikach.

Julia


fig.1 Angel, the underground station, Londyn


Komentarze

Popularne posty