Gdzie kupić kartę Oyster?

Jest kilka możliwości zakupu karty Oyster. Ja opiszę swoje doświadczenie.

Przyleciałam na London Luton bez Oyster (kartę tę można kupić przez internet, ale wtedy strona nie działała i po prostu nie mogłam jej zamówić).
Na lotnisku, po drodze do wyjścia znajduje się sklep, który sprzedaje Oyster. Stwierdziłam, że skorzystam z okazji, bo nie miałam pojęcia, gdzie później mogłabym kupić Oyster. Na lotnisku była możliwość tylko kupienia karty Oyster Visitor (karta top-up, na którą wpłacasz minimalnie 5 funtów i pieniądze pobierane są z tej karty po każdym przejeździe (można być na minusie, ale nie otworzą się przed Tobą drzwi do metra; musisz mieć minimalnie ok 2,50 funta). Visitor kosztowała mnie 14 funtów, z czego na koncie tej karty miałam 10 funtów (czyli płacisz 4 funty za plasticzek, a za resztę możesz podróżować metrem w Londynie).
Jak otrzymałam kartę studencką, zamówiłam kartę Oyster ze zniżką 30% (tu kupisz Oyster student discount). Polecam zamówić od razu TravelCard. Dobrze nie pamiętam, ale sama Oyster Student kosztowała ok 20 funtów.

OYSTER STUDENT TO NIE BILET, TO TYLKO KARTA, KTÓRA UPOWAŻNIA CIĘ DO ZNIŻKI. Bilet to Travelcard. Travelcard można kupić, na jakie strefy chcesz, na dzień, tydzień lub miesiąc. Ja kupuję Travelcard na miesiąc, strefy 1-2 metro, a autobusem mogę jeździć po całym Londynie (bilet zostaje nabity na karte Oyster Student). Jeśli mieszkasz w strefie 2,3,4... nie polecam kupowania Travelcard na dalsze strefy, ponieważ nigdy się do nich metrem nie wybierzesz.

Najłatwiej i najszybciej jest dostać Oyster w maszynach na stacjach metra. Na ekranie jest możliwość "nowa karta Oyster". Po wybraniu jej należy wpłacić 5 funtów depozytu (jeśli już karty nie będziemy potrzebować, można oddać ją na stacjach metra, a 5 funtów zostanie nam zwrócone). Następnie, z nową kartą, można zakupić bilet dzienny/tygodniowy/miesięczny lub doładować pieniądze "pay as you go", czyli zupełnie normalnie.

Travelcard i Oyster można kupić również online na stronie m tfl.gov.uk. Na tej samej stronie znajduje się mapa, pokazująca najbliższe sklepy z Oyster (mapa sklepów z możliwością kupienia Oyster).

Julia


Zapraszam na mój YouTube, gdzie mówię więcej o studiowaniu i życiu w Londynie: TUTAJ KLIKNIJ :)


fig.1 Angel, the underground station, Londyn


Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak się zastanawiam czy w tego typu przypadkach nie przydałaby się karta pre paid https://www.igoriacard.com/karta-prepaid-dla-podrozujacych która jest zarazem kartą wielowalutową. Przecież jest to płatność zagraniczna więc możliwe że wszystko poszłoby tak jak powinno.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty