Jak poruszać się metrem w Londynie?

Sprawa metra może wydać się bardzo skomplikowana dla osób, które nigdy same nim nie podróżowały. (rozkład linii londyńskiego metra)

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z telefonów i Internetu, więc przedstawię jak to wygląda po prostu - w rzeczywistości.

Moje pierwsze pytanie, kiedy znalazłam się w Londynie było:
Jakiej aplikacji na telefonie potrzebuję, żeby odnaleźć się w londyńskim metrze? Coś typu angielskiego "JakDojadę". Nie!

Odpowiedź brzmi:
Google Maps

Oczywiście na początek. Z czasem, kiedy już przywykniesz do metra, oznaczeń i połączeń, nie będziesz musiał używać Google Maps, wystarczy Ci mapa na ścianie metra.


GOOGLE MAPS, krok po kroku:

I. Jeśli chcesz użyć metra w tym momencie i potrzebujesz je znaleźć, a potem wsiąść w odpowiednią linię:

1. Wyszukaj miejsce, w którym właśnie jesteś

2. Wpisz nazwę miejsca/stacji/numer pocztowy, pod które chcesz się udać, po czym naciskasz "Directions" (jeśli twój telefon jest ustawiony na język angielski)4. (Uwaga, teraz zaczyna się zabawa)  Wybierasz opcję "Transport", wyskakuje Ci takie okienko
5. Nie naciskasz na "Go", a gdziekolwiek obok (na przykład na czas "53min" aby wyświetliły się detale podróży
6. I jesteś już w domu! Wiesz, w jakie linie masz wsiąść, gdzie wysiąść, na jakie zmienić oraz ile i jakie przystanki są po drodze


II. Jeśli chcesz poszukać trasy z punktu A do B
Zamiast wyszukiwać swojej lokalizacji, po prostu wpisz stacje A, a potem postępuj jak wyżej.


Zawsze patrz czy metro odjeżdża z Eastbound czy Westbound itd, bo mi zdarzyło się wsiąść i odjechać w drugą stronę! 


Metro w dniach poniedziałek-czwartek i niedziela kończy pracę chwilę po 24, a zaczyna około 5. Rozkłady z piątku na sobotę i sobotę na niedziele różnią się od typowego, tygodniowego rozkładu. Na większości linii, metro jest otwarte całodobowo (tu znajdziesz informacje na temat nocnego metra oraz rozkład nocnych linii)


CITYMAPPER
Myślę, że najsprawniejsza opcja! Działa w wielu miastach na świecie, pokazuje każdą opcję pojazdową (metro/bus/Uber/…), podaje ceny, czas i posiada mapę. Po zapisaniu danej drogi, działa offline. Teraz używam tylko tej aplikacji, ponieważ jest o wiele szybsza niż Google Maps.

Zajęło mi trochę czasu, zanim się o Citymapper dowiedziałam, ale tak właśnie wygląda zmienianie miejsca zamieszkania samemu - uczysz się na własnych błędach oraz dowiadujesz się pewnych rzeczy z czasem.

Rozumiem, że dla kogoś może to być super banalne (bo jest), jednak przyjeżdżając do obcego kraju, nie wie się nic.
Jeśli znajdziesz się w środku stacji metra - nie panikuj! Otwórz oczy, czytaj, rozglądaj się i - PYTAJ! To proste. :)

Julia

Zapraszam na mój YouTube, gdzie mówię więcej o studiowaniu i życiu w Londynie: TUTAJ KLIKNIJ :)
Komentarze

Popularne posty